Дата и час: 18 Окт 2019, 22:10

Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Будистите трябва ли да са вегетарианци? 
Автор Съобщение
Старши Магьосник
Аватар

Мнение Re: Будистите трябва ли да са вегетарианци?
Вегетарианец осъди затвор

http://www.dnes.bg/world/2010/12/12/veg ... r.106142,1

Полякът будист не искал месната храна зад решетките

Полски затворник осъди затвора, в който лежи, че не
му осигурява вегетарианска храна, съобщи ВВС.

Янош Якобский излежава 8-годишна присъда,
но като будист не консумира месо.

След като администрацията на затвора на няколко пъти
отхвърляла молбите му за вегетарианска храна, затворникът
се обърнал към Европейският съд по правата на човека в Страсбург.

Съдът обаче постановил, че администрацията на затвора е нарушила
правото му - свободно да изповядва религията си или по-точно член
9-ти на Европейската конвенция по правата на човека.

Пред магистратите Янош Якобский заявил, че единственият изход за него
като будист бил да се откаже да яде, но администрацията можела да изтълкува
това като гладен протест, което се наказва допълнително.

Сега ЕвроТемида наказа полската държава да изплати 3000 евро на ищеца затворник.

12 Дек 2010, 15:00
Профил WWW
Старши Магьосник
Аватар

Different level of understanding and practices.

At one end, there are those who understand this:
"While wine and meat flow through the intestine, the Buddha remains within the heart/mind"

At another end, there are those who understand this:
"All are equal and thus choose to minimise the sufferings of the other beings by being vegetarians."

30 Яну 2011, 17:41
Профил WWW
Старши Магьосник

Мнение Будизмът и Крайностите
Нямам нищо против Вегетарианството - просто често си припомням, че в Историята на Човечеството има достатъчно много АДЕПТИ НА ЗЛОТО както сред Месоядците, така и сред Вегетарианците...

Но тук по-важно, според мен, е друго: Будизмът винаги е бил против КРАЙНОСТИТЕ във всеки един раздел на човешкото Движение. Значителна част от Учителите практикуват въздържание от месо и месни храни, но това не означава в никакъв случай, че са Абсолютни Вегетарианци, че абсолютизират ПЪЛНИЯ ОТКАЗ ОТ МЕСО...

Както ултра-набожността, фанатизираните й крайности, така и крайностите във храненето, особено - крайните форми на Аскетизма, са отречени от БУДА, както всички знаете - още преди 2700 години...

Биха ли се превърнали в усърдни Вегетарианци - примерно - ескимосите - успяващи да оцелеят и съществуват при температури под минус 40 градуса по Целзий (а и по-ниски)?

06 Фев 2011, 16:39
Профил
Старши Магьосник
Аватар

Ами струва ми се, че това е въпрос на личен избор. Всеки сам трубва да може да избере с какво да се храни. Няма начин всички да сме еднакви..а и не е редно да се сравняваме с ескимосите, тибетците или африканците..
Ако умеем да се вслушваме в тялото си ще знаем от какво има нужда то и какво му вреди.Тогава няма да се налага да ни убеждават кое да ядем и кое не, да ни съветват лекари или духовници..да ни агитират приятели..
Умереност и активно слушане на себе си ;) :) звучи лесно, но не е...

07 Фев 2011, 08:53
Профил
Старши Магьосник
Аватар

Будизмът и Крайностите - това не е заглавието на темата.

Заглавието на темата "Будистите трябва ли да са вегетарианци?"дойде от темата на светейшеството за вегетарианството , аз рядко употребявам думата "вегетарианец", не определям себе си като вегетарианец , веган или с някаква друга подобна дума , има много видове вегетарианство , всеки си има мотив да яде или да не яде месо. Аз употребявам израза "храна получена чрез убийство", това не е за мен и аз такава храна не ям, независимо как изглежда отстрани ( ултра набожност,фанатизираните и крайности, крайности в храненето или крайните форми на аскетизма ).
Не ям храна получена чрез убийство вече повече от 20 години , тогава бях прочел една книга на Лидия Ковачева от която и сега помня един неин съвет - "Храна която бяга от теб , не е за теб". Много се съмнявам че едно животно ще дойде доброволно при мен , да го убия и да се нахраня с него. Аз не мога да причиня такова нещо на едно животно , ако ще и от глад да умра. Когато някой купува месото на убито животно и после ми обяснява че щял да му подобри кармата , такъв човек го наричам лицемер. Лицемерен човек когато пее мантри , мантрите не действат , в устата на такъв човек те са кухи думи , когато говори за състрадание , думите му висят във въздуха изпразнени от съдържание, съжалявам го светейшеството , раздвоен е и е сляп , не вижда че е стъпил в престъпна схема , цялата огромна индустрия която убива и дере механизирано съществува заради него и другите като него. Той си мисли че всичко е илюзия и може да си прави каквото си иска , да си хапва месце умерено и да си философства,той така разбира средния път. Някой му е казал че този свят е илюзия , той си мисли че Буда го е казал , така му е удобно. Ако някой ми каже на мен че всичко е илюзия , ще го накарам да спре да диша известно време . Колко ще издържи , две минути без въздух дали ще му променят твърдението че всичко е илюзия . Въздуха без който не можем да живеем в това тяло илюзия ли е ? Дърветата отсреща , които отделят кислород илюзия ли са ? Колко дена ще издържи без вода ? Една седмица , след това човек се разболява , водата илюзия ли е ? Водата има памет , всичко около нас е пропито със съзнание , всяка молекула и атом на листата на дърветата , камъните , цветята и животните са пропити със съзнание , те са съзнателни същества ! Такова твърдение , че всичко е илюзия е грешно и крайно неуважително към Природата Която е Разумна . Твърдението , че всичко около нас е илюзия също много пречи на човек да бъде състрадателен и съпричастен , което е в основата на будизма .
Какво е отрекъл Буда преди 2700 години аз не знам , знам обаче че в древни времена са наричали Светейшество този който свети , излъчва светлина която е видима с физическите ни очи. Сега думата "светейшество" е само звание. Той е безразличен към страданията на другите, месоядците плащат заплатите на търговци , на шофьорите на хладилните камиончета , на касапите , печалбите на собствениците на месокомбинатите от къде идват? светейшеството не знае ли ? Буда може би е искал да каже , че това около нас е кратковременна реалност, ние само преминаваме през формите които са кратковременна реалност. Съзнанията преминават през формите, животното нямаш право с пръст да го пипнеш ! Не си го създал ти, това е правило , нямаш право да прекъсваш пътя му . И двамата от първия пост твърдят, че нямало правила в будизма, слугата си мисли , че ако не му е заповядано изрично може да си прави каквото си иска . Има правилник за движение по пътищата , пресичаш на светофара според правилата които някой друг е написал,спазваш правилата които някой друг е написал за да не те отнесе някоя лека кола, защо да няма правила и за други също толкова важни неща каквото е опазването на човешкото тяло . Все говорят за безкрайната мъдрост на Буда, какво ги ползва неговата мъдрост? тя си е негова , Буда е Велик Посветен, показал ни е Път, само че Неговата Мъдрост не става автоматично наша мъдрост, тя е чужда мъдрост докато не стане наша. Всичко е казано и написано , чуждите мисли , колкото и хубави и истинни да са си остават чужди ако не ги възприемем като свои , ако възприемаме някого като Учител , Неговите думи са като наставление ... и като правило , чуждото правило вече става твое , твоето правило е лесно за следване , когато осмислиш напълно идеята която стои зад правилото тя вече става част от теб а правилото престава да бъде правило , тогава чуждата мъдрост става твоя мъдрост .Назад във времето един Учител е казал - Мъдрецът живее без закон ! Може би това е имал предвид . Един Велик Посветен не говори като старшина . Той говори меко , разбираемо и дава насока , хората са различни , всяко наставление ... или правило трябва да бъде оцветено през твоята същност за да стане твое правило ...и да задоволи твоите потребности , после когато осмислим правилата ще се освободим от тях , едва тогава ще живеем без закон , това е смисъла на понятието - свободен човек , Буда е бил такъв , и ние ще станем такива , свободни хора. Учителите ни казват какво да правим за да живеем без правила . Когато един Учител ти дава правило той те освобождава. От какво освобождават правилата ? Освобождават ни от невежеството. Жестокостите към животните са само част от безразличието ни към страданията на другите - хора , животни , растения , риби , водата , пълно незнание , невежество , преднамерена и непреднамерена жестокост , всеки ден милиарди хора излъчват негативни мисли и чувства , и тези негативни мисли и чувства всеки ден уплътняват егрегора , егрегора въздейства на всички с разрушителна сила , събужда ниски инстинкти , отравя хората със страхове ... определя действията им. Светейшеството не излъчва негативни мисли , той те поощрява и потупва по рамото по американски- " Ако наистина смятате, че като спрете да ядете месо, ще бъдат убити по-малко същества, това е прекрасно" , щом е прекрасно защо не го прави ? Безразличен е, това е.Безразличието убива а за него мога да кажа, че е рецидивист,съучастник в предумишлено убийство, той добре го знае и се оправдава, щом е отговорил толкова пространно на един простичък въпрос - "Будистите трябва ли да са вегетарианци?" Кармата се редувала между касапина и телето, касапин в един живот, теле в следващия. Много опростенческо ,той разгърнал времето, проследил причинно следствените връзки и разбрал за кармата, себе си не е ли видял някъде там - светейшество в един живот, шеф на месокомбинат в следващия.
Спирам да пиша за тези двамата че ме дразнят. Това дълго и объркано писане по-горе беше провокирано от тези думички , толкова много събрани в едно изречение- "ултра набожност,фанатизираните и крайности, крайности в храненето или крайните форми на аскетизма". Ако си имал предвид мен , аз имам всякакви приятели , някои от тях ядат месо , други не. Никой от нас не е съвършен, всеки един от тях е по своему честен и добър човек. Приятелите ми знаят, че винаги могат да разчитат на мен, те не ми казват че съм фанатик , набожен или някакъв друг, аз си позволявам да бъда краен само в моя живот , това не пречи на никого. Това тук е форум, мога да кажа каквото си мисля , без никакви личностни нападки. Ако някой се засяга си е негова работа. Двамата учители от първия пост говорят "От будистка гледна точка...така стоят нещата", аз говоря от моя гледна точка а те какво право имат да говорят от името на няколко стотин милиона будисти, питаха ли всеки един от тях, а как стои въпроса от гледната точка на Буда , приписват тези думи на Буда - "Не хвърляйте мисълта си в бездънен кладенец", това може би означава да се правят нещата, да извървиш пътя , да имаш свои опитности, като усетиш че си стъпил в престъпна схема напускаш веднага, вън от влиянието на тази чудовищна машина, с 20 годишен опит в "неяденето на храна получена чрез убийство" мога да ви кажа че е доста освобождаващо , по-добре ще се чувствате. В началото си мислех че като не ям месо , някъде ,някога във времето ще спестя един или няколко животи на бедните същества които аз няма да изям, сега като гледам този луд свят съмнявам се дали съм "спасил" някого. Колко високомерно , да си мислиш че спасяваш някого , просто го остави да живее и му се радвай , не го яж, не го купувай в магазина. Излез от влиянието на тази мрачна индустрия , те знаят хиляди начини да те накарат да си дадеш парите, пуснали са хиляди въдици, реклами , опаковки ,подправки, диети, средния път така както го разбира светейшеството, все на някоя от тези въдици ще се уловиш. Единствения начин да не те уловят е - напускаш престъпната схема веднага! Преди това мислиш сам, не разни учители да мислят вместо тебе.
Сега си мисля какво се е случило преди 2700 години. Буда е оставил Учението което е било препредавано няколкостотин години като устна традиция, около 3 века, едва тогава са записали Учението. Мисля си ,че Учението на Буда е било сполетяно от същата участ каквато е имало Учението на Христос. Никой вече не знае и не помни какво е било езотеричното християнство, и никой със сигурност не знае какво е казал Буда, каквото и да са прибавяли или забравили , Буда ни е оставил примера на своя живот , и ни е показал Път. Трудно разбираме какво е Средния път , поне аз трудно разбирам, обаче виждаме, че Буда е вървял по краен път, за да разбере средния път той е вървял по краен път - не е оставил нищо между себе си и небето , никакви посредници , НИЩО между него и небето , никакви традиции , учения , настолни книги , символи ,религии , философски школи, йерархия ... той дори не е бил будист , нямал е пред очите си Буда , нямал е никакъв пример. Казал им е - “Не вземайте на сляпа вяра това, което сте чули. Не вярвайте на доктрини, само защото те идват от древността и са се предавали от поколение на поколение. Не вярвайте на каквото и да е, само защото то се следва сляпо от множеството. Не вярвайте на каквото и да е, само защото е било казано от древните мъдреци. Не вярвайте на истини, само защото имате пристрастие към тях или по силата на стар навик. Не приемайте за истина нещо само защото е било изречено от някой авторитет, ваш учител, по-възрастен или по-знаещ от вас. Обмисляйте, анализирайте и проверявайте в практиката и ако резултатите потвърждават казаното и спомагат за доброто на всички, приемете истината и я следвайте, приложете я в живота си.”
"Биха ли се превърнали в усърдни Вегетарианци - примерно - ескимосите - успяващи да оцелеят и съществуват при температури под минус 40 градуса по Целзий (а и по-ниски)?
Не знам как оцеляват тези хора , аз горе долу издържам на студ , но общо взето съм топлолюбиво животно , нямаше да мога да издържа, ако бях при ескимосите щях веднага да си обуя гуменките, или цървулите от тюленова кожа и щях с голяма скорост да се насоча на юг, и щях да се спра чак под първата палма. Обаче съм сигурен , че всеки е на точното място на което трябва да бъде, но въпросът се измества - и двамата от първия пост говорят за Тибет, какви били условията , а те и двамата отдавна не живеят в Тибет, затрупани са с изобилие от храна а се оправдават с тибетците. Те са западни граждани , несгодите на тибетците са далеч зад гърба им, да се оправдават , това си е техен проблем, или пък ескимосите , ние да не живеем в Гренландия , тук ще си ядем месо и ще се оправдаваме с ескимосите. През всичките тези хилядолетия са живяли прекрасни хора които са били будисти , имало е и много хора които са си гледали само удобството.
Да си вегетарианец нищо не значи, само по себе си не е достатъчно, и аз съм чел че едни от най-големите злодеи в историята на човечеството са били вегетарианци, това отново показва че мотива е важен. Мотива е - Ненасилие . Започваш от най-малкото и разширяваш към други същества.
Мисля си че тази тема вече се изчерпа , поне аз нямам какво повече да кажа.

07 Фев 2011, 14:08
Профил WWW
Старши Магьосник

ДРАГИ LIGHT BLUE,

Чудя се - как изобщо можа да ти хрумне подобна мисъл - че съм визирал теб в малкия коментар за Будизма и Крайностите..? Самият ти казваш, че това тук е Форум и всеки е свободен да изказва виждането си... Дори за секунда не ми е минавала мисъл, че ще схванеш ТАКА нещата...

Но ще започна отзад напред:
Дадох примера с Ескимосите само като пример за един случай, в който обитателите на даден географски ареал ПРОСТО НЯМАТ ИЗБОР да бъдат Различни от това, което са принудени да бъдат... Дали биха се съгласили да се преместят някъде из тропиците? Ами, те си обитават тези места още отпреди последната Ледникова ера... Доста дълъг период - ако е ТРЯБВАЛО да го направят, със сигурност БИХА го сторили...

Колкото до питането - от какво точно се е отказал Буда преди 27 века - отговорът е съвсем простичък- отказал се е от КРАЙНОСТИТЕ...

Дали темата е изчерпана? - Не си прав! Темата може да се развие в плана на същия въпрос, но съотнесен към Всички възможни Системи от Идеи - било то религиозно-философски теории или политически доктрини... В крайна сметка темата опира в сърцевината на другия основен въпрос - КАКВО ИЗОБЩО ПРЕДСТАВЛЯВА ЧОВЕК? Оцеляването му трябва ли непременно да бъде свързвано с унищожаването на други Креатури?

Колкото до дълбочинните моменти в Будизма - не бих се заел да дискутирам тук такава материя - всеки е в правото си да възприема или не нещата според собствените си виждания... Ще си позволя да извадя един цитат от посочената от теб извадка на Н.Св. Дзонгсар Кхйенце Ринпоче в първия ти пост:
"...Темата е наистина много сложна и задълбочена. Не е добре ... будисткото учение да се свежда до набор от правила. То е много повече от това. Абсолютно е възможно някой да постигне пълно осъзнаване ядейки месо, стига този човек да разполага с умелите методи за трансформиране на действията си. Примерите за това в будистката история са безброй..."

Убеден съм, че тази тема е наистина Значителна. В нея се отразява като в огледало най-вече опитът да се потърси друга, по-висока Духовност и Разбиране за Мястото и Мисията на Човек в условията на Модерните времена...
=================
Така че - молбата ми към теб е да не възприемаш изказването ми като някакъв адресат към тебе, а като опит да се Разшири Самата Тема...

07 Фев 2011, 18:32
Профил
Старши Магьосник
Аватар

Добре , сбъркал съм , не е насочено към мен.

Вярно е това което казваш - Буда се е отказал от крайностите . Фанатизма е крайност, инструмент на фанатизма е принуждението , Калвин е бил знаменит реформатор обаче е бил фанатик , дори е осъдил на смърт някои от гражданите на Женева само заради това , че са мислели различно. Резултата от фанатизма и принуждението е виден , днес никой никого не убива , поне в Европа , обаче изпълняват безсмислени ритуали , целуват стъклата на иконите и имат някакви меко казано много странни вярвания. Фанатизма и принуждението са пречупили човешкия дух.

Eleny ти е отговорила "Всеки сам трябва да може да избере с какво да се храни. Няма начин всички да сме еднакви..а и не е редно да се сравняваме с ескимосите, тибетците или африканците.."

вярно е , всеки сам трябва да направи избора си , но има и друго - когато човек прави избор трябва да е информиран. Н.Св. Дзонгсар Кхйенце Ринпоче казва - "не бери грижа , яж каквото ти се яде, кармата е между касапина и телето" - такъв отговор не помага на питащия , а моето лично мнение е, че е неверен. Не може човек да яде месо и да не чувства мощното разрушително въздействие на цялата тази агресия . Хрумна ми една идея - в центъра на София да изградят една видео стена и една камера да предава картината от касапницата към видео стената , с една дума - предаване на живо. Целта е хората да са информирани откъде идва храната им. Как ще реагират хората ? Децата ще реват на площада , хората ще бъдат стресирани , ще се разгневят , ще кажат - какъв е този horror !!! кой болен мозък го измисли ! На другия ден ще изпочупят видеостената с камъни, или някаква подобна реакция. И ще са прави, никой не заслужава да бъде малтретиран по този начин. Всеки е длъжен да се информира сам. Дали знаеш или не знаеш , този ужас въздейства , и на знаещия и на незнаещия , по-добре е да знаеш и да вземеш мерки - това мощно облъчване да не ти влияе, това е най-доброто решение според мен .

Н.Св. обаче не дава отговор , както и лама Оле Нидал. За тях е темата , за тях и други подобни които непрекъснато изтъкват колко е толерантен будизма , как няма забрани и как всичко можеш да си правиш.

Една случка с лама Оле Нидал, на мен ми звучи като английски хумор.

Ламата пътувал във влака за Сибир заедно с една група от ОМОН ( ОМОН са добре тренирани стражари, мотото им е - "We know no mercy and do not ask for any.") Един от милиционерите попитал
- Учителю , мога ли и аз да стана будист ? често ми се налага да стрелям по хора.
- О, да, разбира се ! Всеки може да стане будист ...
- Но аз често стрелям по хора, как стои въпроса с убийството в будизма ?
- Стреляй в краката им, не ги убивай...

Милиционера се зарадвал и вероятно е станал будист , не пише дали е станал. Представям си го след дълга кариера на стражар , ако е последвал съвета на ламата , как е оставил след себе си цяла тълпа която се влачи по улиците с протези.

08 Фев 2011, 15:04
Профил WWW
Старши Магьосник
Аватар

За фанатизма

Силна дума е фанатизъм , като си помислиш , ако един американец убива араби на Арабския полуостров, той е патриот, ако един арабин убива американци в САЩ, е фанатик, българите които са участвали в сръбско-българската война са герои, убили са доста сърби, наистина са били герои , подробно пише в "Строители на съвременна България" от Симеон Радев. Кой от тези е фанатик, всички ли са фанатици или никой не е? Сложно е с употребата на такива силни думи. За думите се знае, че имат свойството да се променят, т.е. да загубват първоначалното си значение. Думите имат свой егрегор и влияние , те влияят и се влияят, променят се с времето в зависимост от смисъла и чувствата които са влагали хората когато употребяват дадена дума . Корена на думата носи оригиналното значение , мислех си че думата "фанатизъм" е с гръцки произход, но е от латински.

Според Волтер за фанатика е характерно пренебрежителното отношение към живота. По тази логика хората които ядат месо могат ли да бъдат наречени фанатици? А който защитава яденето на месо може ли да бъде наречен фанатик? Едва ли, глупаво ще бъде да бъдат наречени фанатици, просто не са си задавали достатъчно настойчиво въпроса за смисъла на живота...и за стойността на чуждия живот.

"В излезлия през 1764 г. в Женева „Философски речник” Волтер дава ново определение за фанатизма, станало класическо. Той подчертава следния момент: „Този, на когото са присъщи екстази и видения, който приема сънищата си за реалност и плодовете на своето въображение за пророчество, може да бъде наречен ентусиаст, но който поддържа своето безумие, като убива, е фанатик”. За фанатика е характерно пренебрежителното отношение към живота."

"Етимологията на термина е свързана с латинската дума fanatici, която класическите латини отнасят изключително към жреците, практикуващи екстатични култове като тези на Белона, Кибела, Великата майка и други източни божества. Под звуците на барабани и тамбурини, облечени в черно жреците преминавали по улиците на града, падали на земята в екстаз, раздирали гърдите си до кръв, предсказвали бъдещето...Самата дума е производна от fanum - светилище, и пак от латински - fanatismus - вдъхновение"

09 Фев 2011, 10:35
Профил WWW
Старши Магьосник
Аватар

От книгата на Йонги Ринпоче - "Радостта да живееш"

"Тибетската дума нинг-джай, означава напълно пряко разтваряне на сърцето.
Вероятно най-близкият превод на нинг-джай е "обич", но обич без привързаност
и очакване да получите нещо в замяна. Състраданието според будистите е
спонтанно усещане... за връзка с всички живи същества.Ние сме биологично
програмирани да откликваме на средата си съвсем простичко, за да избягваме
опасностите пред оцеляването си и да се възползваме от възможности да подобрим
благоденствието си...Изглежда обаче, че същото биологично програмиране, което
ни тласка към насилие и жестокост, ни дава и емоции, които не само въздържат
агресията, но и ни карат да действаме по начини, които надмогват импулса за
лично оцеляване в полза на служенето на другите. Редом със склонността ни към
агресия, инстинктът ни за оцеляване ни е дал още по-силна биологична основа за
доброта, състрадание и обич...Състраданието е спонтанната мъдрост на сърцето.
То винаги е с нас. Винаги е било и винаги ще бъде. Когато се събуди у нас, това
означава, че сме се научили да забелязваме колко силни сме и че сме в безопасност."

13 Фев 2011, 20:05
Профил WWW
Младши Магьосник

Я каква тема се е отворила, а не виждам участници, затова ще взема да се включа, ей така - за масовост!
Шегувам се разбира се, но нещо ме озадачи в един от постовете - на viktor vox
и то е следното: дали ескимосите биха могли да станат вегетарианци, ако желаят.
Могат, точно толкова успешно, колкото и затворника може да стане пътешественик!
Човек винаги е поставен в подходящите за неговото развитие условия, това е по Условие и не търпи възражения ако не се лъжа генерално. Даден му е и свободния избор - също по Условие!
Е, какъв точно въпрос трябва да се обсъжда в тази тема тогава? Човек може да е вегетарианец и без да изповядва някаква официална религия или философия и това е най-голямата ценност в този свят - да мислим и постъпваме свободно! Няма по-висше благо от Свободата! И аз мисля, че всеки сам определя собствените си морални правила, не за друго, а защото е FORBILD GOTES и това е истинското му проявление!

14 Фев 2011, 19:25
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща